A hagyományos euró árfolyam grafikon is sok hasznos információt tartlamaz, de az árfolyamát befolyásoló tényező egy részét könnyebb speciális grafikonokkal kezelni.
(Ezek a grafikonok mind naprakészen előállíthatóak a Tőzsdeász Chili nevű grafikonrajzolónkkal.)
Technikai elemzés
A grafikonok elemzésének jelentős részét a technikai elemzés jelenti, ami a megfelelő tapasztalat birtokában többé-kevésbé sikeres előrejelzésre ad lehetőséget.
A Tőzsdeász Chili nem csak ingyenes, de a leggyakoribb technikai elemző funkciókat is támogatja, mint pl.:
- japángyertyás grafikon mozgóátlagokkal és Bollinger szalagokkal
- indikátorok, mint pl.: MACD, RSI, Stochasztikus oszcillátor…
- alakzatok rajzolása (pl.: csatorna, ék)
Az euro technikai elemző grafikonokhoz javasoljuk, hogy az árfolyamokat a Stooq.com-ról szerezzük be a Tőzsdeász Chili-hez. De a technikai elemzésen kívül másban is tud segíteni a program:
Regionális, vagy helyi változás?
Előfordul, hogy bizonyos időszakokban egyformán mozognak a régiós devizák, mint pl.: a cseh korona, a lengyel zloty és a forint. Az okok kutatásánál jól jön az árfolyamok önmagukhoz képesti százalékos változását mutató grafikon, amiből ki lehet deríteni, hogy elszigetelt mozgásról vagy régiós jelenségről van szó:
Mint látható, bizonyos időszakokban teljesen elszakadnak egymástól a régiós devizák, máskor pedig nagyjából egyszerre emelkednek-esnek – de nem egyforma nagyságú változással reagálva.
(Ehhez ajánlott a Tőzsdeász Chili beépített adatait használni.)
Csak az euróval szemben viselkedik így a forint?
Szintén érdekes lehet összehasonlítani, hogy a forint csak az euróval szemben mozog úgy, ahogy, vagy a dollárral és mondjuk az angol fonttal szemben is? (Ehhez is ajánlott a Tőzsdeász Chili beépített adatait használni.)
Feltehetjük úgy is a kérdést, hogy a forint gyengül, vagy az euró erősödik? Erről lehet, hogy közelebbi képet ad az EUR/USD árfolyamának grafikonja (ugyanabból az időszakból van, mint a fenti összehasonlító grafikon – látszik hogy augusztustól az euró éppen, hogy gyengül a dollárral szemben, vagyis a forint gyengülését nem az euró erősödése magyarázza):
Kockázati figyelmeztetés
Az árfolyamváltozásokat tökéletes biztonsággal nem lehet előre jelezni, ezért bármilyen következtetést is vonunk le az euró árfolyamával kapcsolatban, mindig vegyük figyelembe, hogy tévedhetünk.
- soha ne kockáztassunk annyi pénzt, amennyinek az elvesztése komolyan megrengethetné a pénzügyi helyzetünket
- a veszteségeket mindig próbáljuk korlátozni, pl.: stop megbízással, a befektetett pénz mennyiségével stb.